Sygnaliści
Zgłoszenia wewnętrzne sygnalistów
W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim procedurę dokonywania zgłoszeń wewnętrznych sygnalistów, o których mowa w art. 2 pkt 16 ustawy z dnia ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (https://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2024/928), reguluje Zarządzenie Nr 100/2024 Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim z dnia 1 października 2024 r. w sprawie wprowadzenia Procedury dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskimi.
Jakie naruszenia prawa możesz zgłosić?
Naruszeniem prawa dotyczące:
- korupcji
- zamówień publicznych;
- usług, produktów i rynków finansowych;
- przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu;
- bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami;
- bezpieczeństwa transportu;
- ochrony środowiska;
- ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego;
- bezpieczeństwa żywności i pasz;
- zdrowia i dobrostanu zwierząt;
- zdrowia publicznego;
- ochrony konsumentów;
- ochrony prywatności i danych osobowych;
- bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych;
- interesów finansowych Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej;
- rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym publicznoprawnych zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych;
- konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela – występujące w stosunkach jednostki z organami władzy publicznej i niezwiązane z dziedzinami wskazanymi w pkt 1–16.
Jak zgłosić naruszenie?
Zgodnie z § 7 procedury:
- Zgłoszenie, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do Procedury (do pobrania poniżej), można złożyć:
- za pomocą poczty elektronicznej na adres: sygnalista@mopsostrowiec.pl;
- osobiście po wcześniejszym umówieniu spotkania z pełnomocnikiem ds. zgłoszeń, z zastrzeżeniem ust. 2;
- listownie - listem poleconym w podwójnej kopercie z dopiskiem na kopercie wewnętrznej: "zgłoszenie sygnalisty".
- W przypadku, gdy zgłoszenie dotyczy pełnomocnika ds. zgłoszeń, zgłoszenie można złożyć w sposób, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 albo 3, do Dyrektora MOPS. W przypadku zgłoszenia listownego z dopiskiem na wewnętrznej kopercie "do rąk własnych Dyrektora MOPS – zgłoszenie sygnalisty ".
- W terminie 7 dni od dnia otrzymania zgłoszenia dokonuje się:
- wstępnej weryfikacji zgłoszenia;
- potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia,
- W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, termin spotkania ustala się nie później niż w terminie 7 dni od dnia złożenia prośby o spotkanie.
- W przypadku, gdy zgłoszenie jest niekompletne, w szczególności gdy powstają wątpliwości co do prawidłowego zakwalifikowania otrzymanych informacji, wzywa się zgłaszającego do uzupełnienia zgłoszenia w terminie 14 dni kalendarzowych od dnia wezwania, informując, że w przypadku nieuzupełnienia zgłoszenia we wskazanym terminie, zgłoszenie nie będzie podlegać rozpatrzeniu.
- Zgłoszenie anonimowe nie podlega rozpatrzeniu w Procedurze.
Ochrona sygnalistów
Sygnalista podlega ochronie określonej w przepisach rozdziału 2 ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów od chwili dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego, pod warunkiem że miał uzasadnione podstawy sądzić, że informacja będąca przedmiotem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego i że stanowi informację o naruszeniu prawa.